Odzyskiwanie danych z dysków twardych HDD i SSHD

Odzyskiwanie danych z dysków twardych HDD i SSHD

Tradycyjne dyski twarde HDD (ang. Hard Disk Drive) nadal są popularne mimo coraz większej popularności dysków SSD. Z uwagi na konkurencyjne ceny dyski HDD chętnie są wykorzystywane zwłaszcza w komputerach stacjnarnych w roli magazynu danych, w rejestratorach (monitoring), serwerach NAS oraz jako dyski przenośne. Dużą zaletą jest również brak efektu zużywania się komórek pamięci spowodowanym częstym zapisem.

Dyski twarde są jednak podatne na uszkodzenia mechaniczne i termincze. Nie służą im wstrząsy, uderzenia i duże przeciążenia a także wysokie temperatury (przegrzanie). Nawet lekki upadek (zwłaszcza podczas pracy) może doprowadzić do poważnej awarii napędu. Długo eksploatowane dyski (kilka lat lub kilkaset tysięcy godzin pracy) mogą mieć objawy zużycia podzespołów mechanicznych. Współczesnie produkowane dyski twarde są coraz bardziej skomplikowane. Zarówno pod względem budowy fizycznej jaki oprogramowania wewnętrznego (np. podwójny translator). Uszkodzenie firmware dysku może prowadzić do sytuacji, w której nawet nowy lub mało używany dysk twarde nagle przestaje działać bez widocznej przyczyny.
Często jednak o zbliżającej się awarii może nas ostrzec nietypowa praca dysku (wolniejsza, nietypowe dźwięki) lub wbudowany system monitoringu SMART (ang. Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology).

W pewnym czasie stosunkowo popularne stały się dyski hybrydowe SSHD (ang. Solid State Hybrid Drive) łączące w sobie cechy dysku HDD i dysku SSD. Były one w pewnyn stopniu szybsze od zwykłych dysków HDD. Jednak daleko im do wydajności dysków SSD. Natomiast zastosowana w tych dyskach pamięć NAND niestety często zawodziła unieruchamiając przy tym cały dysk.

Podobnie jak dyski SSD, dyski twarde są również narażone na uszkodzenia elektroniczne spowodowane np. przepięciem, zwarciem, zalaniem.

Zajmujemy się odzyskiwaniem danych z dysków twardych niezależnie od rodzaju uszkodzenia.

Odzyskujemy dane z dysków twardych:

 • wszystkich marek (Fujitsu, HGST, IBM, Maxtor, Quantum, Samsung, Seagate, Toshiba, Western Digital) lub brandów (np. Dell)
 • z interfejsem SATA, PATA (IDE), SAS, SCSI,
 • z uszkodzeniami logicznymi, firmware, elektronicznymi lub mechanicznymi,
 • pracujących w dowolnym systemie operacyjnym np. Ms Windows, MacOs lub Linux.
Otwarty dysk 3.5" z zapiłowaną powierzchnią magnetyczną
Najczęstszymi przyczynami utraty danych z dysków twardych są:
 • uszkodzenia typowo mechaniczne jak np. upadek dysku, wstrząsy podczas pracy,
 • uszkodzenia elektroniki spowodowane przez skoki napięcia, zwarcia w komputerze,
 • problemy z oprogramowaniem układowym (firmware),
 • degradacja układów pamięci flash NAND (w przypadku dysków SSHD),
 • zalanie lub zawilgocenie,
 • uszkodzenie logiczne systemu plików,
 • przypadkowe usunięcie plików lub całej partycji, sformatowanie dysku,
 • nagłe odłączenie zasilania podczas zapisu na dysku.

Typowe objawy uszkodzenia dysku twardego

Wszelkie nietypowe dźwięki (stukanie, brzęczenie, piszczenie, szorowanie, cykanie itd.) wydawane przez dysk twardy podczas pracy lub próby uruchomienia oraz zawieszanie się komputera podczasu próby odczytu dysku świadczą o poważnych problemach mechanicznych dysku twardego. Należy go wtedy jak najszybciej wyłączyć, aby nie doszło po pogłębienia uszkodzenia.

Uszkodzony dysk HDD może być w ogóle niewidoczny w systemie operacyjnym i BIOSie komputera lub identyfikować się z niewłaściwą nazwą i/lub pojemnością.

Dysk HDD i SSHD z uszkodzoną płytką elektroniki zewnętrznej może się w ogóle nie uruchomić (brak wyczuwalnych wibracji od pracującego silnika) lub wręcz uniemożliwić włączenie samego komputera, do którego jest on podłączony.

Natomiast jeśli dysk twardy uruchamia się ale nie widać całości lub części plików/katalogów lub nawet całych partycji albo system prosi o sformatowanie dysku, świadczy to uszkodzeniu struktur logicznych. Może to być uszkodzenie samoistne lub być następstwem uszkodzenia mechanicznego dysku. Ten drugi przypadek nazywa się uszkodzeniami mieszanymi. Często można wtedy zaobserować progres uszkodzeń gdzie z każdą chwilą dysk twardy ma coraz większe problemy z odczytem aż w końcu przestaje być widoczny.

Bezpłatna analiza uszkodzeń dysków twardych

Często zadawanym pytaniem przez Klientów jest "ile kosztuje odzyskanie danych". Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy wykonać analizę nośnika. Wtedy będziemy wiedzieli, jaki jest stan dysku twardego, jakie czynności należy wykonać w celu odzyskania danych.
Jeśli dysk twardy nie był przez nikogo otwierany (nie są uszkodzone plomby zabezpieczające na wieczku), zapraszamy na bezpłatną i niezobowiązującą diagnozę.
Razem z oceną stanu dysku twardego przedstawimy Państwu również opis możliwości odzyskania danych oraz koszt usługi.
Jeśli dysk był już otwierany przez inną firmę, serwis lub samego użytkownika albo nosi ślady otwierania, diagnoza jest płatna zgodnie cennikiem.

Ile kosztuje odzyskanie danych z dysku twardego?

Koszt odzyskiwania danych z dysków twardych uzależniony jest od typu i modelu dysku oraz rodzaju i zakresu uszkodzenia. Każdy przypadek jest diagnozowany i wyceniany indywidualnie.
Poniżej zamieszczamy przykładowy, poglądowy cennik usług.

Uszkodzenie logiczne (np. usunięte pliki lub partycje, uszkodzenie systemu plików)od 150 zł
Uszkodzenia strefy serwisowej (np. niewłaściwy rozmiar, błędna nazwa)od 400 zł
Uszkodzenia elektroniczne (np. dysk w ogóle się nie uruchamia)od 400 zł
Uszkodzenia mechaniczne (np. dysk nie uruchamia się, wydaje nietypowe dźwięki, zawiesza się podczas odczytu)od 700 zł

Szczegółowe informacje znajdziesz w cenniku.

Zapewniamy pełną poufność danych!

Chcesz poznać możliwości oraz koszt odzyskania danych ze swojego dysku SSD?

Zamów bezpłatną diagnozę Napisz do nas Zadzwoń do nas