Kasowanie danych

Oferujemy Państwu usługi bezpiecznego kasowania danych, czyli usunięcia danych w sposób nieodwracalny.

Bezpieczne kasowanie jest przydatne w przypadku pozbywania się nieużywanych, niepotrzebnych lub uszkodzonych nośników, na których znajdowały się ważne dane (np. firmowe), które nie powinny się dostać w niepowołane ręce (np. konkurencyjnej firmy).

Należy być świadomym faktu, że (z wyjątkiem dysków SSD) zwykłe usunięcie pliku czy katalogu nie usuwa fizycznie tych informacji z nośnika. Opróżnienie kosza systemowego niewielu tu pomaga. Usunięte pliki i katalogi zostają jedynie oznaczone jako usunięte i przez to są niewidoczne dla użytkownika. Podobnie jest w sytuacji sformatowania partycji!
Niszczarka do dysków twardych i bezpiecznego niszczenia danych

Nadpisywanie danych

Dopóki dane fizycznie nie zostaną nadpisane, są one łatwe do odzyskania! Dopiero po fizycznym nadpisaniu odpowiednich sektorów na dysku, dane będą nieodwracalnie usunięte.
Można bezpowrotnie kasować pojedyncze pliki, katalogi, a także całe partycje i całe dyski.

Fizyczne niszczenie nośników

W przypadku gdy nośnik został uszkodzony i nie można już bezpiecznie skasować danych poprzez nadpisanie należy zniszczyć dysk fizycznie.
Zniszczyć wtedy należy właściwy nośnik, czyli np. w przypadku dysków twardych będą to talerze magnetyczne. Są na to 3 sposoby: użycie impulsu elektromagnetycznego (demagnetyzacja), fizyczne zniszczenie talerzy lub układów flash, podgrzanie talerzy do odpowiedniej temperatury.

Kto i dlaczego powinien zadbać o odpowiednie zniszczenie danych?

W praktyce jest to sprawa ważna dla każdego! Na nieużywanych dyskach twardych, kartach pamięci, płytach DVD mogą znajdować się np. prywatne zdjęcia lub filmy, które nie powinny trafić w niepowołane ręce.
Tak samo wrażliwe mogą być dane zapisywane w arkuszach kalkulacyjnych, edytorach tekstowych, wysyłanych mailach. Często na dyskach można znaleźć historię stron internetowych, które się odwiedzało lub nawet zapisane do nich hasła dostępowe (np. do sklepów ineternetowych, banków itp.).

Sprzedając, wyrzucając lub oddając do utylizacji stary komputer albo sam nośnik powinniśmy zatem zadbać, żeby nic istotnego w nim nie pozostało.
Zapewniamy pełną poufność danych!