Informatyka śledcza

Oferujemy Państwu usługi z zakresu informatyki śledczej (ang. computer forensics), której celem jest poszukiwanie, odzyskiwanie i zabezpieczanie cyfrowych materiałów dowodowych popełnionych nadużyć lub przestępstw znajdujących się na dyskach twardych komputerów, pamięciach przenośnych (karty pamięci, pendrive, dyski przenośne), tabletach, telefonach (smartfonach).

Działania te mają na celu ustalenie kto, kiedy i w jakim celu używał komputera (np. odwiedzane strony, ostatnio uruchamiane programy itp.).

Z usług tego typu najczęściej korzysta się w sprawach niewierności partnera, kontroli dzieci oraz działania na szkodę pracodawcy (np. kradzież lub niszczenie danych przez zwalnianych lub nielojalnych pracowników, korzystanie z nielegalnego oprogramowania).
Pracodawca ma możliwość wglądu w sposób korzystania przez obecnego lub byłego pracownika ze sprzętu służbowego.

Często nawet po przywróceniu urządzenia do ustwień początkowych (fabrycznych) lub reinstalacji systemu możliwe jest odtworzenie historii połączeń, odbieranych i wysyłanych smsów, przeglądanych stron www, historii korespondecji prowadzonej na czatach.

Skuteczność działań z zakresu informatyki śledczej jest uzależniona od kilku czynników takich jak: czas od zdarzenia, świadomość i wiedza informatyczna monitorowanej osoby (zacieranie śladów), intensywność wykorzystania komputera, uruchomione mechanizmy monitorujące i logujące zdarzenia systemowe.

Należy pamiętać, że większość naszych działań zarówno na samym komputerze jak i w Internecie z reguły pozostawia ślady np. logi systemowe na serwerach. Poniżej udostępniamy narzędzia, które mogą pokazać, jakie przykładowe informacje o naszym komputerze może pozyskać administrator serwera, na którym przeglądamy stronę internetową.

Zapewniamy pełną poufność danych!