Pytania i odpowiedzi

Najczęciej zadawane pytania związane z odzyskiwaniem danych

Czego robić nie wolno w przypadku utraty danych?

Czy analiza (diagnoza) nośnika jest bezpłatna?

Czy dyski twarde (karty pamięci, pendrive) da się naprawić?

Czy po odzyskaniu danych otrzymam naprawiony nośnik?

Czy po odzyskaniu danych otrzymam z powrotem swój nośnik?

Czy zawsze można odzyskać wszystkie dane?

Czy odzyskane pliki będą miały swoje pierwotne nazwy, daty i położenie w katalogu?

Zawsze, jeśli to tylko możliwe dane odzyskujemy w taki sposób, aby zachować oryginalne atrybuty takie jak nazwy plików, data utworzenia / modyfikacji, rozmiar i ich położenie w strukturze katalogów.
Zdarzają się jednak sytuacje (np. nadpisanie, uszkodzenie sektorów), w których informacje o plikach (metadane) zostają utracone. Dla systemu plików NTFS taką rolę pełną pliki MFT (ang. Master File Table). Gdy ulegnie on uszkodzeniu, nie można w normalny sposób dotrzeć do plików, gdyż nie dysponujemy żadną informacją o ich lokalizacji.
Jedynym sposobem odzyskania takich danych, jest skanowanie całego dysku (partycji) z odbudowywaniem plików w trybie RAW (zwany też trybem sygnaturowym). Jest to specjalny tryb, w którym pliki są rozpoznawane i wyodrębniane na podstawie ich sygnatur.
Dzięki sygnaturom można określić z jakiego typu danymi mamy do czynienia. Niestety nie otrzymujemy wtedy innych informacji. Zatem nie ma oryginalnej nazwy, daty ani tym bardziej położenia w drzewie katalogu. Skutek jest taki, że odzyskane pliki znajdują się w jednym katalogu lub zbiorze katalogów. W przypadku zdjęć i filmów wykonanych aparatem fotograficznym możliwe jest z reguły odzyskanie daty utworzenia pliku.
Odzyskiwane są wszystkie dane, które kiedykolwiek istniały na dysku, czyli również dane usunięte. Często prowadzi to ogromnej ilości danych wynikowych, które należy później odfiltrować.
Dodatkowym problem podczas odzyskiwania danych w trybie RAW stanowi fragmentacja plików, gdyż ta metoda nie dysponuje informacją o położeniu konkretnych fragmentów plików. Zatem z automatu takie "osierocone" fragmenty są traktowane jako nieużyteczne i pomijane w procesie odzyskiwania.

Czy można naprawić dysk przekładając "elektronikę"?

Sformatowałem dysk, przeinstalowałem lub przywróciłem system z partycji przywracania. Jakie są szanse na odzyskanie danych?

Podłączyłem dysk przenośny do dekodera TV. Wszystkie dane zniknęły. Jakie są szanse na ich odzyskanie?

Czy można samemu otworzyć dysk, żeby sprawdzić, dlaczego nie działa?

Co się stało z nośnikiem - objawy uszkodzeń.

Jak zbudowane są dyski twarde (HDD), dyski SSD oraz dyski zewnętrzne?

Dlaczego wymiana głowic w dysku twardym jest kosztowna?

Czy można odzyskać dane z uszkodzonego telefonu lub tabletu, który się nie uruchamia?

Dlaczego dysk twardy stuka i czy jest to dla niego bezpieczne?

Co to jest dysk-dawca i jak go znaleźć?