Odzyskiwanie danych z kart pamięci

Odzyskiwanie danych - zdjęć i filmów z kart pamięci flash

Nasze laboratorium oferuje Państwu również profesjonalne usługi odzyskiwania danych z kart pamięci flash szeroko używanych w aparatach fotograficznych, kamerach, telefonach komórkowych, tablety takich jak np: SD (Secure Digital), CF (Compact Flash), MS (Memory Stick), MMC (MultiMedia Card). Karty pamięci w tych urządzeniach są najczęciej do przechowywania zdjęć oraz filmów. W zdecydowanej większości jest to twórczość własna (np. zdjęcia z wakacji), więc utrata takich zdjęć lub filmów często jest bardzo bolesna. Często takich zdjęć czy nagrań nie można już odtworzyć (np. zdjęcia z narodzin dziecka, ślubu itp.). Z tego też względu nie warto ryzykować bezwrotnej utraty danych i powierzyć odzyskanie danych profesjonalnemu laboratorium. Tybardziej, że w przypadku uszkodzeń elektronicznych lub mechanicznych, każda próba podłączenia takiej karty do czytnika, może ją jeszcze bardziej uszkodzić.

Odzyskujemy dane (niezależnie od producenta karty czy rodzaju uszkodzeń) z kart flash:

  • SD (Secure Digital), miniSD, microSD,
  • SDHC (ang. Secure Digital High Capacity), miniSDHC, microSDHC,
  • CF (Compact Flash): I i II,
  • MS (Memory Stick), MS PRO, MS Duo, MS PRO Duo, M2 (Memory Stick Micro M2),
  • MMC (MultiMedia Card).

Najczęstszymi przyczynami utraty danych z kart pamięci są:

  • uszkodzenie mechaniczne karty (np. złamanie, zgięcie, zalanie),
  • awaria urządzenia wykorzystującego kartę (np. aparat fotograficzny, czytnik kart pamięci w komputerze),
  • zanik napięcia lub wyjęcie karty podczas zapisu karty,
  • uszkodzenie logiczne systemu plików,
  • przypadkowe usunięcie plików,
  • sformatowanie całej karty.

Pęknięta złamana karta pamięci microsd

Należy być świadomym faktu, iż niektóre aparaty fotograficzne usuwając pliki lub formatując całą kartę nadpisują usuwane dane. W takim przypadku zostaną one bezpowrotnie utracone.

Monolity

Dotychczas w budowie kart pamięci (podobnie jak w pendrive'ach) widać było wyraźny podział na kontroler, pamięć właściwą oraz układy pomocnicze.
Obecnie coraz częściej producenci integrują wszystkie układy w jedną całość - tzw. monolit. Układy takie są przede wszystkim tańsze w produkcji oraz mniejsze. W tej technologii produkuje się wszystkie karty microSD oraz miniaturowe pendrive. Czasem również karty SD korzystają z układów monolitycznych. Właściwa karta pamięci jest wtedy stosunkowo mała, a reszta obudowy karty SD jest pusta - widać to na zdjęciu obok.
Niestety z uwagi na stopień integracji i tym samym niewielkie rozmiary, odzyskiwanie danych z pamięci monolitycznych jest dużo bardziej skomplikowane i tym samym droższe.
W naszym laboratorium posiadamy odpowiednią wiedzę, umiejętności, doświadczenie oraz infrastrukturę potrzebne do skutecznego odzyskiwania danych z kart pamięci.
Jeśli nie mają Państwo doświadczenia w odzyskiwaniu danych, nie należy podejmować żadnych samodzielnych prób. Można w ten sposób doprowadzić do bezpowrotnego ich zniszczenia. Należy także uważać na pseudofachowców, którzy również mogą zniszczyć Państwa kartę i tym samym cenne zdjęcia lub filmy.

Karta pamięci SD typu monolit

Wstępna analiza kart pamięci jest bezpłatna.

W przypadku pamięci monolitycznych może być konieczna dodatkowa rozszerzona diagnoza połączona m.in. odkryciem pinów na karcie i opracowaniem układu pinów tzw. pinout.

Ważne:

Prosimy pamiętać, aby nie korzystać w żaden sposób z karty pamięci, na której nastąpiła utrata danych. Zapobiegnie to dalszym uszkodzeniom m.in. nadpisaniu usuniętych danych lub pogorszeniu stanu nośnika.

Zapewniamy pełną poufność danych!