Odzyskiwanie danych Kasowanie danych Procedura Formularz Informatyka śledcza Objawy Pytania


Odzyskiwanie danych - zdjęć i filmów z kart pamięci flash

Nasze laboratorium oferuje Państwu również usługi profesjonalne odzyskiwania danych z kart pamięci flash szeroko używanych w aparatach fotograficznych, kamerach, telefonach komórkowych, tablety takich jak np: SD (Secure Digital), CF (Compact Flash), MS (Memory Stick), MMC (MultiMedia Card).

Karty pamięci w tych urządzeniach są najczęciej do przechowywania zdjęć oraz filmów. W zdecydowanej większości jest to twórczość własna (np. zdjęcia z wakacji), więc utrata takich zdjęć lub filmów często jest bardzo bolesna. Często takich zdjęć czy nagrań nie można już odtworzyć (np. zdjęcia z narodzin dziecka, ślubu itp.).

Z tego też względu nie warto ryzykować bezwrotnej utraty danych i powierzyć odzyskanie danych profesjonalnemu laboratorium. Tybardziej, że w przypadku uszkodzeń elektronicznych lub mechanicznych, każda próba podłączenia takiej karty do czytnika, może ją jeszcze bardziej uszkodzić.

Odzyskujemy dane (niezależnie od producenta karty czy rodzaju uszkodzeń) z kart flash:

odzyskiwanie danych z kart pamięci Poznań
 • SD (Secure Digital), miniSD, microSD,
 • SDHC (ang. Secure Digital High Capacity), miniSDHC, microSDHC,
 • CF (Compact Flash): I i II,
 • MS (Memory Stick), MS PRO, MS Duo, MS PRO Duo, M2 (Memory Stick Micro M2),
 • MMC (MultiMedia Card),
Najczęstszymi przyczynami utraty danych z kart pamięci są:

 • uszkodzenie mechaniczne karty (np. złamanie, zgięcie, zalanie),
 • awaria urządzenia wykorzystującego kartę (np. aparat fotograficzny, czytnik kart pamięci w komputerze),
 • zanik napięcia lub wyjęcie karty podczas zapisu karty,
 • uszkodzenie logiczne systemu plików,
 • przypadkowe usunięcie plików,
 • sformatowanie całej karty
Należy być świadomym faktu, iż niektóre aparaty fotograficzne usuwając pliki lub formatując całą kartę nadpisują usuwane dane. W takim przypadku zostaną one bezpowrotnie utracone.
karta pamięci SD monolit

Monolity

Dotychczas w budowie kart pamięci (podobnie jak w pendrive'ach) widać było wyraźny podział na kontroler, pamięć właściwą oraz układy pomocnicze. Obecnie coraz częściej producenci integrują wszystkie układy w jedną całość - tzw. monolit.
Układy takie są przede wszystkim tańsze w produkcji oraz mniejsze. W tej technologii produkuje się wszystkie karty microSD oraz miniaturowe pendrive. Czasem również karty SD korzystają z układów monolitycznych. Właściwa karta pamięci jest wtedy stosunkowo mała, a reszta obudowy karty SD jest pusta - widać to na zdjęciu obok.

Niestety z uwagi na stopień integracji i tym samym niewielkie rozmiary, odzyskiwanie danych z pamięci monolitycznych jest dużo bardziej skomplikowane i tym samym droższe.

W naszym laboratorium posiadamy odpowiednią wiedzę, umiejętności, doświadczenie oraz infrastrukturę potrzebne do skutecznego odzyskiwania danych z kart pamięci.


Analiza nośnika jest bezpłatna. Opłata pobierana jest dopiero za odzyskane dane.


Jeśli nie mają Państwo doświadczenia w odzyskiwaniu danych, nie należy podejmować żadnych samodzielnych prób. Można w ten sposób doprowadzić do bezpowrotnego ich zniszczenia. Należy także uważać na pseudofachowców, którzy również mogą zniszczyć Państwa kartę i tym samym cenne zdjęcia lub filmy.

Ważne:

Prosimy pamiętać, aby nie korzystać w żaden sposób z karty pamięci, na której nastąpiła utrata danych. Zapobiegnie to dalszym uszkodzeniom m.in. nadpisaniu usuniętych danych lub pogorszeniu stanu nośnika.

Zapewniamy pełną poufność danych!