Odzyskiwanie danych z dysku SSD Silicon Power M55

Luty 2023

Odzyskiwanie danych z dysku SSD M.2 Silicon Power M55

Do naszego laboratorium trafił dysk SSD Silicon Power M55 o pojemności 240 GB (oznaczenie: SP240GBSS3M55M28).
Jest to dysk z interfejsem SATA w formacie M.2 (klucz B+M).

Klientka poinformowała nas, że jej laptop z dnia na dzień bez żadnego wcześniejszego ostrzeżenia nagle przestał się uruchamiać. Dysk wprawdzie był widziany przez komputer i prawidłowo rozpoznawany ale dostęp do danych był niemożliwy. Nie można było odczytać żadnego sektora dysku. Jakakolwiek próba odczytu kończyła się błędem. Jest to typowy objaw uszkodzenia firmware czyli oprogramowania wewnętrznego dysku SSD sterującego jego pracą.

Dysk SSD Silicon Power M55 M.2

Zastosowany w tym modelu kontroler Silicon Motion SM2258XT jest wspierany przez używane przez nas narzędzia diagnostyczno-naprawcze PC-3000 SSD. Dzięki nim można uruchomić i obsługiwać ten dysk w tzw. trybie technologicznym.

Z uwagi, że dysk był w formacie M.2 na początek trzeba było go przekonwertować do formatu SATA wykorzystując adapter SATA-M.2. Po tej operacji z takim dyskiem pracuje się jak z normalnym dyskiem SATA.
W narzędziu PC-3000 SSD Silicon Motion Utility po załadowaniu odpowiedniego loadera (program inicjujący pracę dysku SSD), zbudowaliśmy wirtualny translator, który odpowiada za adresację komórek pamięci. Dzięki temu udało się uzyskać dostęp do strefy danych użytkownika. Tak przygotowany dysk był gotowy do pracy w narzędziu PC3K Data Extractor, w którym odbudowaliśmy strukturę logiczną NTFS i ostatecznie skopiowaliśmy dane użytkownika.

W opisywanym przypadku moduły pamięci były w dobrym stanie i bez dodatkowych zabiegów zostały odzyskane praktycznie wszystkie dane, którymi nasza Klientka była zainteresowana.

W odzyskiwaniu danych z dysków SSD nie tyle istotna jest nazwa konkretnego modelu dysku co zastosowany w nim kontroler. Zatem jesteśmy w stanie odzyskać dane również z innych modeli opartych o ten sam kontroler (SM2258XT) np. ADATA SU650/SU655, Crucial BX500, Patriot P200, Silicon Power A55/S55.
Analogicznie możliwa jest również odwrotna sytuacja, gdy dwa dyski SSD o takich samych oznaczeniach mogą bazować na innych kontrolerach.

Uwaga: obecnie nie istnieje żadne darmowe oprogramowanie umożliwiające odzysk danych z tak uszkodzonego dysku SSD w warunkach domowych. Zwykłe serwisy komputerowe również nie posiadają odpowiedniej wiedzy i narzędzi. Nieumiejętne próby naprawy dysku SSD mogą doprowadzić do bezpowrotnej utraty danych.

Masz problem z dyskiem SSD Silicon Power M55 lub innym i chciałbyś odzyskać z niego dane? Przeczytaj: odzyskiwanie danych z dysków SSD.