Odzyskiwanie danych Kasowanie danych Procedura Formularz Informatyka śledcza Objawy Pytania


Budowa dysku SSD

Dysk SSD (ang. Solid State Drive) jest urządzeniem opartym o układy pamięci flash (podobnie jak pendrive). Nie posiada zatem żadnych ruchomych części podatnych na uszkodzenia mechaniczne (spowodowane np. przez wibracje, wstrząsy, uderzenia i upadki). Z tego samego powodu dyski SSD są również bezgłośne.
Dyski SSD mogą pracować również w wyższych temperaturach (do 85 st. C). Dla porównania zwykły dysk HDD dobrze znosi temperatury do 50 st. C.

Z uwagi na dużą wydajność oraz coraz niższe ceny (zwłaszcza mniejszych nośników) dyski SSD są obecnie coraz chętniej kupowane. Niestety jednak są one podatne na uszkodzenia elektroniczne. Stąd też nasze laboratorium zajmuje się odzyskiwaniem danych również z dysków tego typu.

Dane przechowywane są w komórkach układów pamięci flash - 1. Jest to pamięć nieulotna, czyli nie wymaga podtrzymywania zasilania do utrzymania informacji. W obecnych dyskach SSD stosowane są 2 rodzaje komórek: SLC (ang. Single Level Cell) - szybsze, trwalsze ale mniej pojemne i droższe oraz MLC (ang. Multi Level Cell) - tańsze i bardziej pojemne ale wolniejsze i mniej trwałe.
Trwałość komórki pamięci mierzona jest liczbą cykli zapisów, które można na komórce przeprowadzić. Należy również pamiętać, że kasowanie komórek niezbędne do zapisania nowych danych, jest również operacją zapisu zmiejszającą jej trwałość.
Ogólnie czas życia komórek pamięci flash wacha się w przedziale od 10 tys. (MLC) do 100 tys. (SLC) cykli zapisu/kasowania.

Za komunikację z układami pamięci oraz za pracę całego dysku odpowiada kontroler - 2. Dba on również o równomierne zużycie komórek pamięci (ang. wear leveling). W wolnym czasie kontroler oczyszcza fizycznie nieużywane komórki, aby zapewnić maksymalną wydajność całego napędu, gdyż dane można zapisać tylko do pustych komórek. W tradycjnych dyskach HDD nie miało to znaczenia, czy komórki są puste czy nie.

Operacje zapisu/odczytu są buforowane w szybkiej pamięci podręcznej - 3.

Złącza zewnętrzne odpowiadają za komunikację dysku z otoczeniem (interfejsy - 4 - np. SATA, SAS) oraz zasilanie - 5.

odzyskiwanie danych z dysków SSD

Z reguły dyski SSD mają format 2,5" czyli standardowego dysku twardego do laptopa. W czasach powszechnej miniaturyzacji coraz częściej zdarzają się jednak mniejsze formaty.
Dla przedłużenia życia dysku SSD należy wyłączyć w systemie wszelkie niezbędne operacji zapisu/kasowania takie jak np. defragmentację, indeksowanie, wstępne ładowanie do pamięci (w systemie Windows).