Odzyskiwanie danych z dysku SSD Silicon Power S60

Marzec 2023

Odzyskiwanie danych z dysku SSD Silicon Power S60

Tym razem otrzymaliśmy dysk SSD Silicon Power S60 o pojemności 120 GB (oznaczenie: SP120GBSS3S60S25).
Jest to typowy dysk z interfejsem SATA w formacie 2.5". Występuje w dwóch wersjach różniących się kolorem i wzorem etykiety na obudowie (jasna i ciemna).

Dysk SSD Silicon Power S60

Przez pewien czas dysk sprawiał problemy z uruchamianiem systemu, aż w końcu całkowicie przestał być widoczny w komputerze.

Ten model występuje przynajmniej z dwoma różnymi kontrolerami. Może być to układ marki Phison albo Sandforce.

Niestety w opisywanym przypadku mieliśmy do czynienia z chipsetem Sandforce SF-2281VB4. Mimo swojej popularności na rynku, na obecną chwilę nie jest on wspierany przez żadne narzędzia diagnostyczno-naprawcze. Dodatkowo układ ten szyfruje pamięć, więc perspektywy odzyskania danych z takiego dysku nie wydają się dobre.

Kontroler Sandforce SF-2281VB4 w dysku SSD Silicon Power S60

Jednak w tym przypadku, mimo braku wsparcia dla kontrolera, narzędzie PC3000 SSD Utility w pewnym sensie potrafi zasugerować przyczynę i tym samym sposób rozwiązania usterki. Wykorzystując te wskazówki i bazując na doświadczeniu środowiska odzyskiwania danych przywróciliśmy napęd do pracy na tyle, aby w narzędziu PC3K Data Extractor możliwe było wykonanie pełnej kopii nośnika. Wszystkie sektory zostały odczytane bez błędów dając dostęp do 100% danych użytkownika.

W takim nieszablonowym rozwiązaniu po uruchomieniu dysku należy działać jak najszybciej minimalizując czas bezczynności dysku. Ta bezczynność może być tylko pozorna, ponieważ w tle mogą się wykonywać operacje serwisowe, które mogą zaszkodzić uszkodzonemu dyskowi (dotyczy to zarówno dysków SSD i HDD). Zatem dopiero po wykonaniu pełnej kopii posektorowej, przystąpiliśmy do odbudowy struktury logicznej i właściwego kopiowania danych Klienta.

Ten konkretny przypadek zakończył się szczęśliwie, mimo to warto być ostrożnym z wykorzystywaniem dysków SSD bazującymi na kontrolerach z rodziny Sandforce, gdyż wiele usterek tego kontrolera obecnie jest nie do rozwiązania z uwagi na wspomniany wcześniej brak wsparcia ze strony narzędzi diagnostyczno-naprawczych. Zatem jak zwykle polecamy regularne wykonywanie kopii bezpieczeństwa.

Jeśli problem z tym modelem dysku dopadł również Ciebie, zapraszamy na bezpłatną diagnozę. Może również Tobie będziemy mogli pomóc odzyskać dane z uszkodzonego dysku SSD.