Odzyskiwanie danych z dysku SSD Silicon Power M55

Luty 2023

Odzyskiwanie danych z dysku SSD M.2 Silicon Power M55

Do naszego labolatorium trafił dysk SSD Silicon Power M55 o pojemności 240 GB (oznaczenie: SP240GBSS3M55M28).
Jest to dysk z interfesjem SATA w formacie M.2 (klucz B+M).

Klientka poinformowała nas, że jej laptop z dnia na dzień bez żadnego wcześniejszego ostrzeżenia nagle przestał się uruchamiać. Dysk wprawdzie był widziany przez komputer i prawidłowo rozpoznawany ale dostęp do danych był niemożliwy. Jakakolwiek próba odczytu kończyła się błędem. Jest to typowy objaw problemów z firmware dysku.

Dysk SSD Silicon Power M55 M.2

Zastosowany w tym modelu kontroler Silicon Motion SM2258XT jest obsługiwany przez narzędzia diagnostyczno-naprawcze. Dzięki temu można uruchomić i obsługiwać ten dysk w trybie technologicznym. Po przeprowadzeniu procedur naprawczych (w tym odbudowa translatora odpowiadającego za adresację pamięci) otrzymujemy dostęp do danych użytkownika.

W opisywanym przypadku moduły pamięci były w dobrym stanie i bez dodatkowych zabiegów zostały odzyskane praktycznie wszystkie dane, którymi Klientka była zainteresowana.

W odzyskiwaniu danych z dysków SSD nie tyle istotna jest nazwa dysku co zastosowany kontroler. Zatem jesteśmy w stanie odzyskać dane również z innych modeli opartych o ten sam kontroler (SM2258XT) np. ADATA SU650/SU655, Crucial BX500, Patriot P200, Silicon Power A55/S55.